...إِنَّ حَدِيثَنٰا یُحْیِی الْقُلُوبَ...

... حفظ ظاهر بدون ظاهرسازی ...

لَا تَكُنْ وَلِيّاً لِلَّهِ تَعَالَی فِي الْعَلَانِيَةِ وَ عَدُوّاً لَهُ فِي السِّرِّ

در ظاهر و آشكار،‌ خودت را دوست خداوند نشان مده (‌در حالي كه)‌ در پنهان و در درون خودت دشمن خدا باشي

امام جواد (ع)

اَعُوذُ بِالله مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ الله الرَّحمنِ الرَّحیمِ

گاهی در مقابل علن، خفاء است. معنای خفاء و علن عرفی است؛ خفاء مانند اینکه انسان در جایی تك و تنها باشد و كسی نباشد. علن یعنی كسی باشد. گاهی در مقابل علن، سرّ است؛ كه این با قبلی متفاوت است. سرّ یعنی درون؛ یعنی در دلت یك چیزی است اما به زبانت چیز دیگری می‌گویی.

ما در روایات هر دو را داریم. ‌علن در مقابل خفاء، علن در مقابل سرّ. که در این روایت علن در مقابل سرّ مطرح شده است. و آن اینكه پیش‌آروی مردم خودت را دوست خدا و فردی متشرّع و متدین جلوه دهی ‌ولی در آنجایی كه كسی نیست، معصیت کنی؛ یعنی كارهایی را انجام دهی كه مورد رضای خدا نیست.

در اینجا نكته‌ای را تذکّر بدهم و آن اینكه حفظِ ظاهر با ظاهر سازی تفاوت دارد؛ که یك عدّه اینها را با هم اشتباه می‌كنند. حفظِ ظاهر یعنی یك كسی از نظر درونی آدم معتقدی است،‌ امّا ایمانش به آن درجه‌ای نیست كه روی تمام اعضاء و جوارحش اثر بگذارد تا به دستورات ظاهری اسلام مقید بشود. به این سنخ از افراد گفته می‌شود که حفظ ظاهر را بكن. تویی كه از نظر درونی انسان معتقدی هستی، ولی ضعف ایمانی داری، بیا از نظر ظاهر، حفظ ظاهر کن. این كارِ بسیار خوبی است و نقش سازندگی دارد. یعنی انسانی كه معتقد و مؤمن است امّا ایمانش ضعیف می‌باشد، می‌تواند از راه حفظ ظاهر، باطنش را هم اصلاح كند.

ظاهر سازی یعنی چه؟ ظاهر سازی معنایش این است که صورت ظاهرش را متشرّع جلوه می‌دهد، ‌ولی در همان ظاهر، خلاف شرع هم می‌كند. دارد ظاهر سازی می‌کند نه حفظ ظاهر! این با آن تفاوت دارد. ظاهر سازی می‌كند، ‌دعا می‌خواند و… ولی می‌بینی یك جاهایی خلاف شرعِ بین هم مرتكب می‌شود؛ مال مردم می‌خورد،‌ دروغ می‌گوید، غیبت می‌كند. این را می‌گویند ظاهر سازی.

در این روایت حفظِ ظاهر مورد نظر نیست. كسی مورد نظر است که در باطن اعتقاد ندارد ولی در ظاهر، ‌ظاهر سازی می‌كند. خودش را متشرّع جلوه می‌دهد،‌ ادّعا می‌کند که خدا و ‌قیامت سرم می‌شود اما باطناً ‌اینطور نیست. لذا می بینیم از نظر ظاهر گاهی خلاف شرع هم مرتكب می‌شود.

 لَا تَكُنْ وَلِیاً لِلَّهِ فِی الْعَلَانِیةِ عَدُوّاً لَهُ فِی السِّرِّ . یك چنین آدمی نباش؛ راه به جایی نخواهی برد. و این را بدان که این می رود در شاخه‌های نفاق! چه بسا آن كسانی كه از نظر باطن مشكل دارند امّا ‌ظاهرشان هم مثل باطنشان باشد از این آدم بهتر هستند. چه بسا اینها ‌اگر توبه كنند، بیشتر مورد ‌مغفرت الهی قرار بگیرند. (نسبت به کسانی که ظاهر سازی می‌کنند و با ظاهر سازی فریب می‌دهند.)

سند حدیث: بحارالانوار ج 78 ص365 – اعلام الدين ص39
مستندات:
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل+
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ
اشتراک
ایمیل برای
guest
0 نظر
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x