فاطمه زهرا (سلام الله علیها) حوراء انسیه

بعد از این، حضرت گفتند: «وَ قَالَ النَّبِی»؛ پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده‌اند: «لَمَّا عُرِجَ بِی إِلَى السَّمَاءِ أَخَذَ بِیدِی جَبْرَئِیلُ»؛ وقتی مرا به‌سوی معراج بردند، جبرئیل دست مرا گرفت، «فَأَدْخَلَنِی الْجَنَّةَ»؛ و مرا وارد بهشت کرد، « اوَلَنِی مِنْ رُطَبِهَا فَأَكَلْتُهُ»؛ و از رطب بهشتی به من داد و من آن را خوردم، «فَتَحَوَّلَ ذَلِكَ نُطْفَةً»؛ همان میوۀ بهشتی بود که به‌صورت نطفه‌ای شد، «فِی صُلْبِی»؛ و در صلب من قرار گرفت. آنگاه که به زمین هبوط کردم، آن نطفه در رحم خدیجه(سلام الله علیها)قرار گرفت و او حامله شد، «فَحَمَلَتْ بِفَاطِمَةَ». بعد، حضرت فرمودند: «فَفَاطِمَةُ حَوْرَاءُ إِنْسِیةٌ»؛ چه زیباست! زهر (سلام الله علیها) حوریه‌ای است به‌صورت انسان؛ اوّل، حوراست و بعد، انسیه است. یک‌وقت می‌گویید: «انسیة الحورا»، و یک‌وقت می‌گویید: «حَوْرَاءُ إِنْسِیةٌ».

حالا فرق را ببینید که به حضرت‌آدم(علیه سلام)گفتند: از این میوه نخور که از اینجا بیرون می‌روی. او خورد و بیرون آمد. ایشان بهشت بودند و بیرون آمدند؛ امّا پیامبر‌اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) از زمین به بهشت می‌رود. البته من نمی‌خواهم مقایسه کنم و فضیلت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را بگویم، امّا ببینید این چه‌طور عروج می‌کند و او چه‌طور هبوط می‌کند. هر دو هم پیغمبرند. (میان ماه من تا ماه گردون/ تفاوت از زمین تا آسمان است). واقعاً هم این‌طور است. این عروج می‌کند؛ از زمین می‌کَند و بالا می‌رود و او از بالا هبوط می‌کند.

بعد فرمودند: «فَكُلَّمَا اشْتَقْتُ»؛ هرگاه من شائق می‌شوم، «إِلَى رَائِحَةِ الْجَنَّةِ»؛ هرگاه می‌خواهم رایحه بهشت را استشمام کنم، «شَمِمْتُ رَائِحَةَ ابْنَتِی فَاطِمَةَ»[1]؛ دخترم زهرا (سلام الله علیها) ‌را می‌بویم که او بوی بهشت می‌دهد. در این‌باره روایات متعدد دیده‌ام. به این نحو هم متعدد دیدم که به پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم ) اعتراض و اشکال شده که زهرا (سلام الله علیها) ، دختر شما بزرگ شده، شما چرا این‌قدر او را می‌بوسید و می‌بویید؟![2] حضرت فرمودند: برو دنبال کارت! من هستم که به معراج رفته‌ام و بوی بهشت را می‌شناسم؛ از او بوی بهشت می‌آید. جهتش هم همین بوده؛ آسمانی بوده است که در زمین جلوه‌ کرده است. همان‌طور که گفتم: روایات بسیاری با این مضمون هست که حضرت میوۀ بهشتی خوردند و از آن میوه، حضرت زهرا (سلام الله علیها) ‌به وجود آمده است. بعد فرمودند آن بو در شامۀ من است و به‌سوی او می‌آیم و آن بو را می‌شنوم.

«اللهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد»

جلسۀ اول درهای بهشت و جهّنم


[1]. بحارالانوار، ج 4، ص 4؛ ج 8، ص 119 و 284

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل+
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
ایمیل برای