بی انصافی و ذلت دشمن

زمانی که معاویه مُرد و حکومت بهدست یزید افتاد، تا زمانی که واقعۀ عاشورا رخ داد، حدود هشت ماه گذشت. یزید سی و چند سال بیشتر سنّ نداشت و جوان بود. امّا بعد از جریان عاشورا، چند سال طول نکشید که یزید مُرد. تمام حکومتش، از اوّل؛ یعنی شش ماه قبل از عاشورا تا آخر که در سال ۶۴ مُرد، سه سال و هشت-نُه ماه طول کشید؛ یعنی فقط حدود سه سال و سه ماه بعد از جریان عاشورا حکومت کرد. چرا؟ چون خدا بی‌انصافی را تحمّل نمی‌کند. اگر کسی حقّ الناس را تضییع کند و به دیگران ظلم کند، خدا ریشه‌اش را می‌کَند. اثر ظلم نسبت به امام حسین(ع) برای حکومت یزید هم یک نمونه از این قانون کلّی است.

اگر دقّت کنید، خواهید یافت که امام حسین(ع) عملاً این موضوع را نشان داد که از یک طرف استیلای بر قلوب، دوام دارد. خدا به این حکومت حقیقیّه، دوام داده است. از آن طرف، حکومت ظاهری دوام ندارد و اگر همراه با بی انصافی باشد، زود ریشه کَن می شود. معاویه، بیست سال حکومت کرد. با اینکه هر دو سر و ته یک کرباس بودند، حتّی به بچّه اش هم سفارش کرد که با امام حسین(ع) کاری نداشته باش، ولی یزید احمق بود. معاویه می‌دانست که دَر افتادن با امام حسین(ع)، شوخی‌بردار نیست، امّا فرزندش این مقدار نمی‌فهمید؛ لذا آن اتفاقات را به راه انداخت و پرونده‌اش زود جمع شد. اینکه در روایت داشت: «سَلَبَهُ الله قدرته»؛ یعنی خدا این طور او را ریشه کن می کند. این کار خدا است.

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل+
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ
از دستۀ بیشتر بخوانید
اشتراک
ایمیل برای
guest
2 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
مصطفی جعفری عارف
میهمان
مصطفی جعفری عارف
2 سال پیش

سلام علیکم. خسته نباشید دوستان عزیز. سایت قبلی خیلی سایت خوبی بود و من خیلی ازش استفاده می کردم. هم سخنرانی ها رو دانلود میکردم هم از سخنرانی های تایپ شده استفاده میکردم. چرا این کارو کردید رفقا؟ الان دیگه صوت سخنرانی ها در دسترس نیست. من همه ی سخنرانی های استاد رو لازم دارم چیکار کنم؟

مدیر
مدیر
2 سال پیش

سلام
صوت همه جلسات به مرور در این بخش اضافه خواهد شد:
https://mojtabatehrani.com/moral_lessons

Shopping Cart
2
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x