وداع با علی

در تاریخ آمده است كه وقتی حضرت‏ زهرا (سلام الله علیها) با آن خصوصیّاتی كه من قبلاً نقل كردم به مسجد آمد، امیرالمؤمنین (علیه السلام) در خانه بود. یك صحنه این است كه امام ‏علی(علیه السلام) در خانه بود و حضرت ‏زهرا (سلام الله علیها) در مسجد. امّا در یك صحنۀ دیگر امام‏ علی (علیه السلام) در مسجد بود و حضرت ‏زهرا (سلام الله علیها) در خانه. صحنه اوّل همان جایی بود كه حضرت‏ زهرا (سلام الله علیها) به مسجد آمد و آن خطبه را خواند و طبق وظیفه‏‌ای که داشت با آن‏ها احتجاج كرد تا جلوی ثُلمۀ در دین را بگیرد؛ وظیفه‏‌اش هم همین بود.

در تاریخ این‏طور تعبیر می‌‏کنند که: «ثُمَّ انْكَفَأَتْ»؛ یعنی حضرت ‏زهرا (سلام الله علیها) از مسجد برگشت، «وأَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ یتَوَقَّعُ رُجُوعَهَا إِلَیهِ»؛ و امام ‏علی (علیه السلام) هم در انتظار بازگشت حضرت‌‏زهرا (سلام الله علیها) نشسته بود. «وَ یتَطَلَّعُ طُلُوعَهَا عَلَیه»؛ این جملات خیلی زیبا است؛ یعنی امام ‏علی (علیه السلام) چشم به راه حضرت‏زهرا (سلام الله علیها) بود. «طلع» به اصطلاح ما یعنی «در انتظار بودن» و به قول ما «سر كشیدن». شاید امام‌‏علی (علیه السلام) كنار در خانه ایستاده بود و سر می‏‌كشید ببیند حضرت‏‌زهرا (سلام الله علیها) كی برمی‏‌گردد؛ مثل كسی كه دلواپس باشد. من این را قبلاً نگفتم ولی الآن می‏‌گویم كه حضرت نسبت‌به حضرت‌‏زهرا (سلام الله علیها) احتمال خطر می‏‌داد؛ چون آن‏ها دریده بودند و البتّه بعد هم همین كار را كردند! دارد كه حضرت سر می‏‌كشید تا ببیند حضرت‌‏زهرا (سلام الله علیها) كی برمی‏‌گردد، دلواپس بود كه نكند ضربه‏ای به او بزنند.

می‏‌نویسند: وقتی حضرت‌‏زهرا (سلام الله علیها) آمد، امیرالمؤمنین (علیه السلام) آرام شد. وقتی حضرت‌‏زهرا (سلام الله علیها) وارد می‏‌شود و چشمش به امام‌‏علی (علیه السلام) می‏‌افتد، جملات مفصّلی می‌‏گوید كه من در اینجا به جملاتی از آن اشاره می‏‌كنم. ظاهراً هنگامی‏‌كه امام‏‌علی (علیه السلام) حضرت‌‏زهرا (سلام الله علیها) را می‌‏بیند، خوشحال می‏‌شود و می‌‏آید در اتاق می‏‌نشیند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) به شكلی نشسته بود كه حضرت‌‏زهرا (سلام الله علیها) رو به ایشان كرد و فرمود: «اشْتَمَلْتَ شَمْلَةَ الْجَنِینِ وَ قَعَدْتَ حُجْرَةَ الظَّنِینِ»؛ مثل طفل در رحم مادر نشستی و زانو به بغل گرفتی؟ مثل آدم‏‌های متّهم آمدی در گوشه خانه نشستی؟ این خطاب‌‏هایی است كه به امیرالمؤمنین (علیه السلام) می‌‏كند. من گفتم حضرت‏‌زهرا (سلام الله علیها) این‌‏ها را گفت برای اینكه در تاریخ بماند تا من و شما نگوییم چرا حضرت‏‌علی (علیه السلام) قیام نكرد! من این‌‏ها را قبلاً گفتم و تكرار نمی‏‌كنم. بعد این جمله را دارد كه به دو گونه هم نقل كرده‌‏اند: «افْتَرََسْتَ الذِّئَابُ»؛ در جنگ‏‌ها گرگ‏‌ها را می‏‌دریدی، «وَ افْتَرَشْتَ التُّرَاب»؛ حالا خاك نشین شدی؟

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل+
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ
از دستۀ بیشتر بخوانید
اشتراک
ایمیل برای
guest
0 نظر
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x